Department of Mathematics

Information on the Uniform MTH Final Exams

The final exam is on Monday, December 11th, at 10:00 AM - 12:00 PM.

Your student ID is required to take the exam. Please bring it with you.

For info on the Make-Up Final Exam CLICK HERE

For info on the RCPD Exam Times CLICK HERE

Exam Locations

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
80Cioni, Julie EE100 Veterinary Medical Center
730Dunk, Parker ElliottE100 Veterinary Medical Center
731Salciccioli, Julia LynneE100 Veterinary Medical Center
732Wilson, Amelia B158 Natural Resources Bldg
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
733Schoenberger, Mckenna LeighN100 Business College Complex
734Wilcox, Christopher Donald326 Natural Sciences Bldg
735Soule, Logan Dallas158 Natural Resources Bldg
736Yskes, Sarah Kellyann1410 Biomedical & Physical Sciences

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
1Borellis, M Nicholas118 Psychology Bldg
2Jurasek, Andrew JosephN101 North Kedzie
3Fessler, Charles JosephA133 Life Sciences
4Jurasek, Andrew Joseph118 Psychology Bldg
5Borellis, M NicholasB119 Wells Hall
6Fessler, Charles JosephA133 Life Sciences
7Yildiz, Eylem ZelihaN101 North Kedzie
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
8Plante, Thomas Andrew224 Erickson Hall
9Tian, Wenchuan118 Psychology Bldg
10Milano, Arielle1235 Anthony Hall
11Borellis, M Nicholas224 Erickson Hall
12Fessler, Charles JosephA133 Life Sciences
13Milano, Arielle1235 Anthony Hall
14Hawks, Emilie ElizabethN101 North Kedzie

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
1Chen, Wenzhao206 Old Horticulture Bldg
2Nimtz, Jennifer LeeB115 Wells Hall
3Appenzeller, Kathryn Soo KyeongB115 Wells Hall
4Appenzeller, Kathryn Soo KyeongB115 Wells Hall
5Nimtz, Jennifer LeeB115 Wells Hall
6Tilocco, Franklin ZakaryB115 Wells Hall
7Tilocco, Franklin ZakaryB115 Wells Hall
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
8Appenzeller, Kathryn Soo KyeongB115 Wells Hall
9Nimtz, Jennifer LeeB115 Wells Hall
10Nimtz, Jennifer LeeB115 Wells Hall
11Oberschlake, Jonah Allan206 Old Horticulture Bldg
12Appenzeller, Kathryn Soo KyeongB115 Wells Hall
13Oberschlake, Jonah Allan206 Old Horticulture Bldg
14Oberschlake, Jonah Allan206 Old Horticulture Bldg

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
1Jansen, Steven Patrick1200 Molecular Plant Sciences
2Al-Howrami, Shwan Mohammed Sadoon1345 Engineering Building
3Cressler, Alexander Jay1145 Engineering Building
4Coccia, Kayleigh EA149 Plant & Soil Science Bldg
5Makela, Kayla MaeE109 Fee Hall
6Cressler, Alexander Jay1146 Engineering Building
7Al-Howrami, Shwan Mohammed Sadoon1345 Engineering Building
8Norris, Kayla N137 Akers Hall
9Coccia, Kayleigh EA149 Plant & Soil Science Bldg
10Julien, Harry Dean008 Agriculture Hall
11Jenkins, Laura Elizabeth128 Natural Sciences Bldg
12Boisten, Niklas Jens146 Giltner Hall
13Mroczka, Elizabeth LaurenS105 South Kedzie
14Wear, Savannah ReneeB117 Wells Hall
15Li, CongyiC107 McDonel Hall
16Jones, Maura SadeC100 Wonders Hall
17Dinh, Phillip Duc-Tai008 Urban Plan & Land Arch Bldg
18Rinke, Samuel James139 Akers Hall
19Clark, Brett MatthewS109 South Kedzie
20Hill, Josiah F402 Computer Center
21Li, CongyiC107 McDonel Hall
22Sloan, Martin Frederick111 Olds Hall
23Plant, Sarah Elizabeth1279 Anthony Hall
24Morin, Mitchell Grant135 Akers Hall
25Jenkins, Laura Elizabeth128 Natural Sciences Bldg
26Dinh, Phillip Duc-Tai008 Urban Plan & Land Arch Bldg
27Hill, Josiah F402 Computer Center
28Zawisza, Christian Alec136 Brody Hall
29Karaba, Margaret June138 Brody Hall
30Zhang, Xiaoyang116 Farrall Ag Eng Hall
31Michajlyszyn, Gregory Michael112 Brody Hall
32Wear, Savannah ReneeB117 Wells Hall
33Boisten, Laura Alexandra136 Chemistry
34Kim, Hyeungsuk134 Brody Hall
35Leversey, Jesse William136 Akers Hall
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
36Jones, Maura SadeC100 Wonders Hall
37Mortensen, Laura Elisabeth137 Akers Hall
38Honaker, Noah James402 Computer Center
39Jamgotch, Sarah Alicia146 Giltner Hall
40Greeson, Daniel CharlesC107 McDonel Hall
41Majestic, Stephanie LouiseC100 Wonders Hall
42Borgerson, Zachary Matthias116 Farrall Ag Eng Hall
45Julien, Harry Dean008 Agriculture Hall
47Velkovich, Mariana1415 Biomedical & Physical Sciences
48Boisten, Laura Alexandra136 Chemistry
49Karaba, Margaret June138 Brody Hall
50Edwards, Richard AG028 Hubbard Hall
51Clark, Brett MatthewS109 South Kedzie
52Kim, Hyeungsuk134 Brody Hall
53Leversey, Jesse William136 Akers Hall
54Morin, Mitchell Grant135 Akers Hall
55Zhang, Xiaoyang116 Farrall Ag Eng Hall
56Rinke, Samuel James139 Akers Hall
57Mroczka, Elizabeth LaurenS105 South Kedzie
58Nichols, HanniG029 Hubbard Hall
59Jansen, Steven Patrick1200 Molecular Plant Sciences
60Chadwick, Brian R1345 Engineering Building
61Nelson, Nancy LB117 Wells Hall
62Moore, John Junior122 Berkey Hall
63Moore, John Junior122 Berkey Hall
66Velkovich, Mariana1415 Biomedical & Physical Sciences
67Boisten, Niklas Jens146 Giltner Hall
68Plant, Sarah Elizabeth1279 Anthony Hall
69Sloan, Martin Frederick111 Olds Hall
70Michajlyszyn, Gregory Michael112 Brody Hall
71Norris, Kayla N137 Akers Hall
72Makela, Kayla MaeE109 Fee Hall
73Zawisza, Christian Alec136 Brody Hall
75Zimmerman, Jane Kathleen129 Hubbard Hall
76Zimmerman, Jane Kathleen129 Hubbard Hall

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
1Hrusovsky, Bryce Jacob118 Berkey Hall
2Bass, Lauren MorganA155 Plant & Soil Science Bldg
3Mcdougall, Blake RichardC101 Holmes Hall
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
4Mcdougall, Blake RichardC101 Holmes Hall
5Bass, Lauren MorganA155 Plant & Soil Science Bldg
6Hrusovsky, Bryce Jacob118 Berkey Hall

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
1Coffin, Nathaniel AlexanderN106 Business College Complex
2Frederick, Nicholas SterlingN124 Business College Complex
3Johnson, Connor Gabriel108 Berkey Hall
4Roach, Aaron Robert Dale342 Case Hall
5Siu, Rebecca221 Natural Resources Bldg
6Raduly, Kinga Dalma145 Natural Sciences Bldg
8Merrill, Benjamin R048 Agriculture Hall
9Miao, Lingling161 Communication Arts Bldg
10Agarwal, Manoj Mohanbhai113 Ernst Bessey Hall
11Zhou, ZhiN125 Business College Complex
12Borkowski, Nicholas J207 Berkey Hall
13Stanley, Joseph Scott306 Ernst Bessey Hall
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
14Maciassevde, Marco York208 Olds Hall
16Kalaj, Amanda221 Natural Resources Bldg
17Locatis, Ellie Paige312 Ernst Bessey Hall
18Abbas, TawfikA158 Plant & Soil Science Bldg
19Beard, Rachel Marie217 Berkey Hall
20Sanchez, Alexander Adam128 Hubbard Hall
21Burr, Elizabeth Grace109 Olds Hall
22Liu, JialuN021 Business College Complex
23Conte, Travis MichaelN022 Business College Complex
24Ehasz, Molly TeresaN102 Business College Complex
25Able, Jared275 Giltner Hall
95Mitchell, Jaylen Keshawn306 Ernst Bessey Hall

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
1Angelini-Knoll, Gabe108 Kresge Art Center
2Vaninsky, Kirill L134 Akers Hall
3Du, Jun111 Ernst Bessey Hall
4Brown, Michael David304 Natural Sciences Bldg
5Rekuski, Nicholas Michael225 Natural Resources Bldg
6Park, Woong BaeG011 Holden Hall
7Morrison, Angela Rose011 Olds Hall
8Liu, Jun226 Erickson Hall
9Rekuski, Nicholas Michael225 Natural Resources Bldg
10Wang, Zhenqi041 Kresge Art Center
11Vaninsky, Kirill L134 Akers Hall
12Brown, Michael David304 Natural Sciences Bldg
13Angelini-Knoll, Gabe108 Kresge Art Center
14Morrison, Angela Rose011 Olds Hall
15Park, Woong BaeG011 Holden Hall
16Mckelvey, Jason Ryan138 Akers Hall
17Ramu, Nikhil132 Hubbard Hall
18Ellis, Shannon Leigh2250 Engineering Building
19Tan, Tianyi111 Berkey Hall
20Wang, Yu2400 Engineering Building
21Huelskamp, Whitley Gail228 Erickson Hall
22Topp, Jacob AlexanderC103 Holmes Hall
23Hubbard, Anne Schiedel318 Berkey Hall
24Bumler, Jacqueline NicoleC104 Holmes Hall
25Tan, Jiexi233 Communication Arts Bldg
26Mulka, Ryan Joseph115 Center for Intl Program
27Ellis, Shannon Leigh2250 Engineering Building
28Hubbard, Anne Schiedel318 Berkey Hall
29Bumler, Jacqueline NicoleC104 Holmes Hall
30Tan, Tianyi111 Berkey Hall
31Wang, Yu2400 Engineering Building
32Huelskamp, Whitley Gail228 Erickson Hall
33Topp, Jacob AlexanderC103 Holmes Hall
34Tan, Jiexi233 Communication Arts Bldg
35Kouchoukos, Katelyn Marie140 Natural Sciences Bldg
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
36Mulka, Ryan Joseph115 Center for Intl Program
37Stacy, Theodore Spencer1420 Biomedical & Physical Sciences
38Suchoski, Natalie Grace204 Natural Sciences Bldg
39Vanells, Jessica Marie2243 Engineering Building
40Wang, Zhenru208 Im West
41Wojcik, Rebecca Rose110 Berkey Hall
42Gavagan, Joshua James114 Berkey Hall
43Jolliffe, Taylor Marie JizhuC20 Snyder Hall
44Gavagan, Joshua James114 Berkey Hall
45Jolliffe, Taylor Marie JizhuC20 Snyder Hall
46Kouchoukos, Katelyn Marie140 Natural Sciences Bldg
47Ramu, Nikhil132 Hubbard Hall
48Stacy, Theodore Spencer1420 Biomedical & Physical Sciences
49Suchoski, Natalie Grace204 Natural Sciences Bldg
50Vanells, Jessica Marie2243 Engineering Building
51Wang, Zhenru208 Im West
52Wojcik, Rebecca Rose110 Berkey Hall
53Yan, Baisheng307 Ernst Bessey Hall
54Gupta, RohitC132 Holden Hall
55Burton, Samuel Philip314 Berkey Hall
56Mckelvey, Jason Ryan138 Akers Hall
57Nguyen, Tai TanC106 Holmes Hall
58Zachos, Ioannis101 Biochemistry
59Liu, Jun226 Erickson Hall
60Harrington, Emmet Patrick1225 Engineering Building
61Gupta, RohitC132 Holden Hall
62Si, Shengyin112 Ernst Bessey Hall
63Szocinski, Timothy Andrew1230 Engineering Building
64Nguyen, Tai TanC106 Holmes Hall
65Seyedsalehi, Sajjad1234 Engineering Building
66Zachos, Ioannis101 Biochemistry
67Ma, Xiaojing133 Akers Hall
68Ma, Xiaojing133 Akers Hall
95Morissette, Michael Henry107 Ernst Bessey Hall

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
1Maddalena, Valentina Maria209 Berkey Hall
2Maddalena, Valentina Maria209 Berkey Hall
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
3Maddalena, Valentina Maria209 Berkey Hall

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
1Xu, Hongzhe213 Berkey Hall
2Verleye, Erick Arthur223 Natural Resources Bldg
3Crough, Spencer Elliott100 Packaging Bldg
4Kapuganti, Balaji DineshG031 Hubbard Hall
5Verleye, Erick Arthur223 Natural Resources Bldg
6Xu, Hongzhe213 Berkey Hall
7Schroeder, Joshua Michael339 Case Hall
8Crough, Spencer Elliott100 Packaging Bldg
9Zhao, Bowei155 Communication Arts Bldg
10Hong, YuankunB122 Wells Hall
11Schroeder, Joshua Michael339 Case Hall
12Cotter, Kayla NicoleC134 Holden Hall
13Zhao, Bowei155 Communication Arts Bldg
14Hong, YuankunB122 Wells Hall
15Kapuganti, Balaji DineshG031 Hubbard Hall
16Cotter, Kayla NicoleC134 Holden Hall
17Parker, Thomas H152 Natural Resources Bldg
18Francsics, GaborN103 Business College Complex
19Magyar, Peter Matthew118 Farrall Ag Eng Hall
20Wang, Xiaodong316 Ernst Bessey Hall
21Mavi, Rajinder SinghC131 Holden Hall
22Cheng, Yingda151 Communication Arts Bldg
23Tao, ZhanjingA148 Plant & Soil Science Bldg
24Kalfagianni, Efstratia119 Psychology Bldg
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
25Parker, Thomas H152 Natural Resources Bldg
26Wang, Rongrong313 Ernst Bessey Hall
27Zeidan, Vera Michel50 Union Bldg
28Raoux, Katherine116 Natural Sciences Bldg
29Hu, Huyi120 Psychology Bldg
30Krause, Andrew JosephN105 Business College Complex
31Bergdall, JohnC133 Holden Hall
32Hu, Huyi120 Psychology Bldg
33Drachman, Alexander M117 Berkey Hall
34Meierfrankenfeld, U105 Ernst Bessey Hall
35Kitagawa, Jun1260 Anthony Hall
36Wu, Peiru313 Ernst Bessey Hall
37Cheng, Yingda151 Communication Arts Bldg
38Wang, Haoran119 Farrall Ag Eng Hall
39Raoux, Katherine116 Natural Sciences Bldg
40Wang, Chang Y305 Ernst Bessey Hall
41Bergdall, JohnC133 Holden Hall
42Cha, MatthewG032 Hubbard Hall
43Grieve, Nathan106 Ernst Bessey Hall
44Kitagawa, Jun1260 Anthony Hall
45Cha, MatthewG032 Hubbard Hall
46Grieve, Nathan106 Ernst Bessey Hall
47Sakkaplankul, PutthaA108 Wells Hall
48Meierfrankenfeld, U105 Ernst Bessey Hall

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
6Gu, Yafei1281 Anthony Hall
7Chen, Anqi138 Chemistry
8Hwang, Jihye108 Ernst Bessey Hall
9Wilson, Alexander Niess138 Chemistry
10Ovenhouse, Nicholas Earl1281 Anthony Hall
11Hwang, Jihye108 Ernst Bessey Hall
12Chamberlain, Carter James108 Ernst Bessey Hall
13Gu, Yafei1281 Anthony Hall
14Chen, Anqi138 Chemistry
15Wilson, Alexander Niess138 Chemistry
16Maibach, Jack Douglas304 Ernst Bessey Hall
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
17Ovenhouse, Nicholas Earl1281 Anthony Hall
18Chamberlain, Carter James108 Ernst Bessey Hall
19Gu, Yafei1281 Anthony Hall
20Chen, Anqi138 Chemistry
21Guan, Chuangtian100 Berkey Hall
22Psaromiligkos, Georgios1281 Anthony Hall
40Normand, Daniel JosephC001 Wilson Hall
41Tavakoli, ArmanC002 Wilson Hall
60Hwang, Jihye108 Ernst Bessey Hall
61Ovenhouse, Nicholas Earl1281 Anthony Hall

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
1Bowers, David MatthewS107 South Kedzie
2Medelcontreras, Leonardo IgnacioS107 South Kedzie
3Medelcontreras, Leonardo IgnacioS107 South Kedzie
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
5Voogt, Kevin JeremyS107 South Kedzie
6Bae, YounggonS107 South Kedzie
7Bae, YounggonS107 South Kedzie

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
1Karunakaran, Monica1257 Anthony Hall
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
2Karunakaran, Monica1257 Anthony Hall

SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
1Zhao, ZhihaoG008 Holden Hall
2Nagamalla, Thrilok102 Conrad Hall
3Ryskamp, Samuel JohannesN130 Business College Complex
4Song, ChaoC102 Wilson Hall
5Lee, Sugil147 Communication Arts Bldg
6Zhao, ZhihaoG008 Holden Hall
7Ryskamp, Samuel JohannesN130 Business College Complex
8Nagamalla, Thrilok102 Conrad Hall
9Song, ChaoC102 Wilson Hall
10Lee, Sugil147 Communication Arts Bldg
11Cakir, FiratN130 Business College Complex
12Ryskamp, Samuel JohannesN130 Business College Complex
13Cakir, FiratN130 Business College Complex
14Ozsarfati, Metin103 Erickson Hall
15Lee, Dongsoo102 Conrad Hall
16Shultz, Warren MichaelC102 Wilson Hall
SectionInstructor/TAFinal  Exam  Location
17Cakir, FiratN130 Business College Complex
18Song, ChaoC102 Wilson Hall
19Ozsarfati, Metin103 Erickson Hall
20Lee, Dongsoo102 Conrad Hall
21Lee, Dongsoo102 Conrad Hall
22Paparizos, MichailN130 Business College Complex
23Nagamalla, Thrilok102 Conrad Hall
24Ozsarfati, Metin103 Erickson Hall
25Lee, Sugil147 Communication Arts Bldg
26Ryskamp, Samuel JohannesN130 Business College Complex
27Fakhry, Rami103 Erickson Hall
28Paparizos, MichailN130 Business College Complex
60Shultz, Warren MichaelC102 Wilson Hall
61Shultz, Warren MichaelC102 Wilson Hall
62Zhao, ZhihaoG008 Holden Hall
Make-Up Final Exam Info

A student must have three or more exams in one day (according to the official final exam schedule) to be eligible for the make-up. Students who are eligible to take the make-up final must fill out a request to take the exam no later than Wednesday December 6th, 2017.


The Make-Up will be given at

Date Time Location
Tuesday, December 12th 10:00 AM - 12:00 PM TBD
Please arrive 15 minutes early to the exam with your Student ID. ALL ID’s WILL BE CHECKED BEFORE THE EXAM.

BACK TO THE TOP
RCPD Exam Info

Students with special needs must be registered at RCPD, office 120, Bessey Hall. Students who have already turned in a VISA (Verified Individualized Services Accommodations) to their instructor are eligible to take the extended time exam. The final exam for RCPD students is on Monday, December 11th starting at 9:00 AM in locations listed below:

Course Location
TBD TBD

If you have already turned in a VISA to your instructor then you are on the list and are permitted to take the extended time RCPD exam. If you are an RCPD student who wishes to take the extended time exam and has not previously taken an extended time exam please contact your instructor immediately and provide them with a copy of your VISA as they need to register you with the department. Please arrive 15 minutes early to the exam with your Student ID and a copy of your VISA to be double checked . Students with additional accomodations (such as reader/scribe/seperate testing) should make arrangements to take the final at the RCPD offices and notify their instructor as soon as possible.

BACK TO THE TOP